Zakupy za granicą

Zakupy za granicą – Jak bezpiecznie robić zakupy za granicą?

W dobie internetu bardzo często decydujemy się na zakupy bez wychodzenia z domu. Często korzystamy z rodzimych sklepów internetowych, czy allegro. Jednak przez internet można także kupować w sklepach znajdujących się poza terytorium naszego kraju. Przy odrobinie znajomości języka obcego to nie musi być wcale trudne, zawsze można skorzystać z internetowego tłumacza. Podpowiadamy jednak jak to robić bezpiecznie.

Warto zadbać o komputer

Aby bezpiecznie kupować w internecie, niezależnie od tego w jakim kraju położony jest sklep, warto zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera. Ważne jest by zawsze korzystać z najnowszej wersji przeglądarki internetowej i mieć aktualny program antywirusowy, najlepiej renomowanej firmy.

Nie każdy sklep jest bezpieczny

Podobnie jak przy zakupach w kraju, warto wybierać znane sklepy internetowe, które cieszą się dobrą opinią wśród internautów. Warto też sprawdzać, czy sklep posiada aktualny certyfikat, można to zrobić klikając na ikonę kłódki. Dzięki temu unikniemy ryzyka podania naszych danych na fałszywej stronie internetowej.

Kiedy płacimy podatki?

Kupując w sklepach internetowych zlokalizowanych na terytorium Unii Europejskiej nie zapłacimy cła. Inaczej wygląda to, gdy zakupów dokonamy poza terytorium UE, np w USA czy Chinach. Ocleniu mogą podlegać już przesyłki o wartości przekraczającej 22 euro. I choć samo cło jest zwykle niewielkie, dodatkowo doliczany jest także podatek VAT, a czasem też akcyza. Dlatego, przy droższych zakupach, warto dokładnie sprawdzić czy to się nam opłaca.

Jak płacić za granicą?

Robiąc zakupy w zagranicznych sklepach raczej nie możemy liczyć na to, że pośrednik płatności będzie obsługiwał nasz bank. Dlatego najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest płatność kartą za granicą. Można podać dane karty kredytowej (lub debetowej, jeśli nasz bank na to pozwala). Pamiętajmy jednak, że podajemy jedynie numer karty, datę ważności, imię i nazwisko oraz umieszczony na odwrocie kod bezpieczeństwa zwany CVV2 lub CVC2. To wystarczy do natychmiastowej autoryzacji transakcji. Nie należy jednak podawać kodu PIN, żaden sprzedawca nie ma prawa żądać jego ujawnienia. Kodu PIN nie podajemy też osobom podającym się za pracowników banku. Pracownik banku nigdy o to nie zapyta.

Jeśli nie karta to co?

Płatność kartą za granicą jest dość popularna, podczas rezerwacji hotelu czy lotu samolotem często nie ma innej możliwości. Jednak zdecydowana większość sklepów zagranicznych korzysta z serwisu PayPal. Jest to serwis pośredniczący w płatnościach przez internet. Można go traktować jako elektroniczną portmonetkę, na którą wpłacimy określoną sumę pieniędzy. Może też pośredniczyć w płatnościach dokonywanych naszą kartą kredytową lub debetową. W takiej sytuacji każdą transakcję autoryzujemy w systemie PayPal, a serwis chroni nasze dane.