Giełda

Giełda papierów wartościowych – Co to jest? Jak działa giełda? [Wyjaśniamy]

Giełda papierów wartościowych to rynek, na którym dokonuje się transakcji. Do najbardziej znanych można zaliczyć giełdy w Paryżu, Nowym Jorku, Tokio czy w Warszawie. Słowo giełda oznacza po prostu dokonywanie transakcji handlowych w czasie jej trwania. Często giełdami nazywa się też jednodniowe np. niedzielne, rynki miejskie, gdzie jest wielu sprzedawców i wielu kupujących. Ale jak dokładnie działa giełda papierów wartościowych?

Od czego zacząć grę na giełdzie?

Uczestnikami transakcji na giełdzie są maklerzy lub inne osoby dopuszczone wedle regulaminu, najczęściej pracują na zlecenie swoich klientów lub są urzędnikami. Przykładowo makler upoważniony jest do dokonywania transakcji na zlecenie swoich klientów, co jest bezpieczne dla osób, które chcą zacząć, ale nie mają jeszcze dużej wiedzy, ponieważ makler podejmuje decyzję w co inwestować.

W trakcie sesji giełdowej określone papiery wartościowe są sprzedawane i kupowane po cenach ogłoszonych w notowaniach, które są codziennie oprócz weekendów. Jednak grać można tylko papierami wartościowymi, które zostały wcześniej dopuszczone do obrotu, a wszystkie transakcje muszą być zgodne z regulaminem.

Można więc powiedzieć, że zacząć grę na giełdzie należy od zapoznania się z regulaminem, który wyjaśnia co wolno, a czego nie wolno robić podczas inwestowania w papiery wartościowe i od znalezienie pośrednika, czyli maklera giełdowego. Jednak w wielu bankach można też założyć konta maklerskie, które działają tak samo jako konta w biurach maklerskich. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które bardziej ufają bankom lub też nie mają biura maklerskiego w swoim mieście.

Jak to działa w praktyce?

Podstawy inwestowania na giełdzie są bardzo proste. Po założeniu rachunku maklerskiego czy to w banku czy w biurze maklerskim dokonuje się zlecenia przed sesją giełdową. Może to być zlecenie zakupu lub jeśli posiadamy już jakieś aktywa na giełdzie – zlecenie sprzedaży. samo biuro maklerskie rozlicza się przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz bank rozliczeniowy z kontrahentami i klientami którzy zlecili transakcję. Każdy klient otrzymuje zawiadomienie, że transakcja została zawarta. A biuro maklerskie za każdą zrealizowaną transakcję pobiera prowizję, jak to pośrednik. Po złożeniu zlecenia każde zlecenie trafia na Giełdę, gdzie ustalany jest kurs na sesji, na której zawarte będą transakcje. Kurs jest ruchomy, ponieważ ustala go rynek, czyli wszyscy zainteresowani transakcjami inwestorzy. Jednakże zasadą jest taniej kupić, drożej sprzedać, by mieć z transakcji zysk.